Az ORSZÁGOS EPIDEMIOLÓGIAI KÖZPONT
2006. ÉVI SZAKMAI TEVÉKENYSÉGÉNEK ÖSSZEFOGLALÁSA

 

2006-ban elkezdődött a magyar egészségügy átalakítása. Ezek, a már ismertté vált és készülő intézkedések a fejlett társadalmak legbonyolultabb, a dominánsan közfinanszírozott egészségügyi rendszer új alapokra helyezésének érdekében tör­ténnek.

Változik az ÁNTSZ, az egészségügyi hatóság központi és területi intézményei­nek, valamint országos intézeteinek szervezete.

Ezek közül az OEK szervezeti felépítését érintő jelentős fejlemény, hogy az Egészségmonitorozás és nemfertőző betegségek epidemiológiája, illetve a Humán­genetikai és teratológiai osztály 2006. május 1-től, feladataival és személyi állo­mányával együtt az Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központhoz (OSzMK) került át. Ezzel meghiúsult az a korábbi elképzelés, hogy az epidemioló­giai feladatokat egyetlen országos intézet koordinálja, szervezi és irányítja.

Ugyanakkor megerősítést nyert, hogy az OEK, Járványügyi Központként a Magyar Köztársaság egész területén a járványügynek és kórházi járványügynek, a járványügyi és klinikai mikrobiológia felügyeletnek, illetve az immunológiai ké­szítmények minősítésének és alkalmazásának felelős szakmai irányító intézménye.

Az OEK az Európai Unió által 2004 áprilisában létrehozott Európai Beteg­ségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) hazai partnerintézménye és egyúttal az európai Közösségi Járványügyi Felügyeleti Hálózat tagja, melynek részére a fertőző beteg­ségek hazai helyzetéről rendszeresen adatokat továbbított.

A Központ vezető szakemberei mintegy 30 specifikus járványügyi és mikro­biológiai hálózat munkájában vettek részt.

Az Országos Epidemiológiai Központ sokrétű tevékenysége keretében, állami feladatként:

  • ellátja a fertőző betegségek országos szakmai felügyeletét;
  • szakmai-módszertani szempontból irányítja a mikrobiológiai diagnosztikai feladatokat;
  • a Szakmai Kollégium által jóváhagyott Nemzeti Referencia Laboratóriu­mokra alapozva mikrobiológiai diagnosztikus vizsgálatokat végez;
  • működteti:
    • a Nemzeti Kábítószer Adatgyűjtő és Kapcsolattartó Központot,
    • a Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszert és
    • a kórokozók antibiotikum rezisztenciáját monitorozó mikrobiológiai adatbázist;
  • tervezi, folyamatosan értékeli és szakmailag felügyeli a nemzetközi viszonylatban is elismert védőoltási rendszert, továbbá
  • javaslatot tesz a járványügyi veszélyhelyzetek (influenza pandémia, bio­terrorizmus) esetén történő felkészülésre.

 Az OEK feladata az oltóanyag-ellenőrzés is, amely különleges tudást és jelentős gyakorlati tapasztalatot igénylő, összetett munka. Ez a szakhatósági tevékenység biztosítja a hazánkban alkalmazásra kerülő vakcinák hatékony ellenőrzését. Az Immunbiológiai készítmények minőségellenőrző főosztályának nemzetközi rangját és jelentőségét igazolja, hogy az újonnan csatlakozott országok közül a WHO egyetlen kontroll laboratóriuma itt működik.

Az egyes osztályok a felbukkanó külső veszélyekre is tekintettel figyelem­mel kísérték és értékelték az ország járványügyi helyzetét, továbbá a megtett intéz­kedések hatékonyságát. Az ajánlások kidolgozása mellett a nemzetközi és hazai tájékoztatási, illetve jelentési kötelezettségüknek is maradéktalanul eleget tettek.

Vizsgálták a nosocomialis fertőzések helyzetét, az antibiotikum-rezisztencia alakulását, melyek alapján az ajánlható teendőkről a döntéshozókat, illetve a szakmai közvéleményt rendszeresen tájékoztatták.

A Virológiai főosztályhoz tartozó BSL 4 fokozatú biztonsági laboratórium a veszélyes virális, állatról emberre, illetve emberek között is járványszerűen terjedő kórokozók behurcolása esetén azok korszerű feldolgozását teszi lehetővé, és ezzel az OEK megfelel a 61/1999. (XII.1.) EüM rendelet által előírt biztonsági feltételeknek.

A Központ sikeresen felkészült és befejezte a NAT akkreditálást. A 161 akkre­ditált vizsgálat felöleli a különböző szervezeti egységekben, így a Virológia főosz­tály 3 osztályán, a Bakteriológiai, mikológiai, parazitológiai és tipizáló főosztály 5 osztályán, a Mikrobiológiai kutatócsoportban, a Vírusoltóanyag és Bakteriális oltóanyag ellenőrző, a Dezinfekciós és a Minőségbiztosítási osztályokon végzett tevékenység széles spektrumát, a klasszikus, az újabban alkalmazott szerológiai (pl. ELISA) és a modern molekuláris (PCR, RT-PCR) vizsgálatokat.

A Központ 22 Nemzeti Referencia Laboratóriuma a nemzetközi körkísérletek­ben kiváló eredménnyel vett részt.

A mikrobiológiai vizsgálatok minőségellenőrzése céljából megszervezték az ÁNTSZ intézetei, illetve a kórházi/egyetemi mikrobiológiai laboratóriumai bakte­riológiai, fágtipizálási, parazitológiai, virológiai és mikológiai tevékenységének körvizsgálatait is. Fenntartották és továbbfejlesztették a Nemzeti Törzsgyűjte­ményt.

Az egész ország területére kiterjesztett, az influenza surveillance támogatására szervezett légúti kóroki monitor sikeres működését folyamatosan biztosították.

Az 1 millió 300 ezer adag influenza vakcina szétosztását komoly szervezési munka előzte meg, melyek között az oltást végző háziorvosok felkészítése külön kiemelést érdemel.

A Központ tudományos kutatásai közül is fokozott érdeklődés kísérte a madárinfluenza vírus, az Influenza A (H5N1) nyomon követését. Az elvégzett vizs­gálatok lehetővé teszik a vírus korai felismerését, pandémia esetén pedig annak gyors és pontos meghatározásán keresztül a hatékony védekezést.

Az aktuális hazai és nemzetközi információk, szakmai anyagok széles körben történő terjesztését az Epidemiológiai Információs Hetilap (Epinfo) 13., illetve a Mikrobiológiai Körlevél 6. évfolyamának kiadása, valamint a Drog-fókuszpont havi lapja (Droginfo) tette lehetővé.

A Központ honlapja és a Lakossági Járványügyi Tájékoztató Szolgálata rész­ben a szakmai érdeklődök, részben a média és a lakosság számára továbbra is hasz­nos fórumot biztosított.

A Kormány azon törekvése, hogy a konvergencia program megvalósításával megfeleljen az EU financiális elvárásainak, az ÁNTSZ-nél is anyagi megszorítá­sokhoz vezetett. Ezért létszámcsökkentésre kényszerültünk, valamennyi nyugdíjas korú aktív munkatársunktól meg kellett válnunk, de további leépítésekre is szükség volt. Mindezeket a

"Mindent le kell egyszerűsíteni, amennyire csak lehet, de nem jobban."
Albert Einstein

gondolat által vezérelten, szakmai értékeink megbecsülésének igényével igyekez­tünk végrehajtani.

Míg a korábbi években rendszerint két intézeti értekezletet tartottunk, addig 2006-ban négy alkalommal gyűltünk össze, lehetőséget teremtve az útkereső időszak nehézségeinek közvetlen megvitatására.

A Központ 2006-ban felvételt nyert a Közegészségügyi-Járványügyi Intézetek Nemzetközi Szövetségébe (International Association of National Public Health Institutes IANPHI), amely összefogja a különböző földrészeken működő népegészségügyi intézetek tevékenységét (www.IANPHI.org).

Az Országos Epidemiológiai Központ motivált munkatársai segítségével 2006-ban eredményesen teljesítette feladatait.


A cikk oldalai:  1  2 

    Osztályok tevékenysége

    Szervezeti felépítés

    Könyvtár

Új beszerzések
 

    Tudományos Tanácsadó Testület

    Akkreditáció és tanúsítások

    Éves beszámolók

Archívum
 

    Nagyjaink

    Alapító Okirat