Főoldal     Aktualitások     Oltások     Tájékoztatók  

TENGERRE MAGYAR!

Hasznos tanácsok vitorlázóknak

 Tájékozódás

Az út általában hosszú, a vitorlás lassan halad. Az induláskor beszerzett egészségügyi, járványügyi, meteorológiai adatokat időközben megváltozhatnak, ezért az információkat minden megálláskor fel kell frissíteni.

Az alkalmi vitorlázók, gyakorlatlanságuk miatt, több veszélynek vannak kitéve.

 Felkészülés az útra

A vitorlázás kemény sport, fizikailag és pszichésen is igénybe veszi a szervezetet.

Minden utasnak egészségesnek kell lennie, és megfelelő állóképességgel kell rendelkeznie az induláskor. Minden hirtelen fellépő betegség komoly problémát jelent távol a partoktól. Krónikus betegségben szenvedők alapos kivizsgálás után, stabil állapotban induljanak csak el.

Hideg évszakból a trópusokra érkezőknek akklimatizálódásra van szükségük. A szív- és vérkeringési betegségben szenvedőknél, túlsúlyos embereknél ez különösen probléma. Hosszú utaknál a legénység minden tagjának megfelelő egészségügyi ismeretekkel kell rendelkeznie. Ha a hajó 150 tengeri mérföldnél (24 km) messzebbre távolodik a szárazföldtől, legalább egy embernek III szintű egészségügyi tanfolyam előzetes elvégzése szükséges (Medical Training Courses for Seafarers). A WHO kézikönyve - International Medical Guide for Ships - legyen kéznél a hajón.

 Rosszullét a hajón

Szükség esetén segítséget lehet kérni a parti mentőszolgálattól. Ennek pontos elérhetőségéről indulása előtt tájékozódni kell és természetesen rádió adó-vevő készülékre is szükség van. A világ bármely részén kapcsolatba lehet lépni egy műholdas kommunikációs rendszerrel is: INMARSAT (International Maritime Satellite Organization) szükség esetén tőlük is tanácsot lehet kérni.

Ha közel van a part és a segítség, elegendő a sérült vagy beteg állapotát stabilizálni. Eltávolodva a parttól, fel kell ismerni a rosszullét okát, el kell látni a beteget, és dönteni kell arról, hogy mennyire sürgős a szárazfölre visszaérni. Kézikönyvek, telefonos vagy rádión történő orvosi tanácsok segíthetnek az ellátásban és teendőkben.

 Veszélyek a hajózás, vitorlázás során

Napégés: A szél és a víz hűtő hatása és az erőteljes UV sugárzás komoly égési sérüléseket okozhat. Elkerülésére magas faktorú napozószerek használata ajánlott.

Bőrfertőzés: A meleg és az állandó nedvesség kedvez a baktériumok és gombák megtelepedésének. A sebek is nehezebben gyógyulnak a sós tengervíz maró hatása miatt.

Gyomorrontás, bélfertőzés: az ételkészítés és az ételtárolás az egyik legnehezebb feladat a hajón. Meleg idő esetén nagyon hamar megromlanak az élelmiszerek. Ha van a hajón hűtőszekrény, az csak akkor működik, ha a motor be van kapcsolva. 

 Tengeribetegség:

Tünetei: sápadtság, verejtékezés, émelygés, hányás, esetleg felpuffadás, szapora levegővétel, fejfájás, letargia, álmosság.

Megelőzi vagy enyhíti a tüneteket, ha

    -  mellőzi a túlzott alkoholfogyasztást és a dohányzást

    -  a hajó középső részén tartózkodik

    -  tekintetét a látóhatáron tartja, vagy valamilyen stabil külső pontot figyel

    -  csukott szemmel hátradőlve, a fejet stabilan rögzítve tartja.

Két-három nap alatt a szervezet alkalmazkodik a hajó mozgásához, azonban az emberek kb. 5 % - a erre képtelen. Számos gyógyszert ajánlanak az állandó mozgás, hullámzás okozta rosszullét enyhítésére, de súlyos esetben egyikük sem képes mindenki számára tökéletes védelmet nyújtani. Gyakorlott hajósoknak is van tengeribetegsége.

Erős hányás esetén csak a végbélbe helyezendő kúp illetve injekció alkalmazható.

A bevitel módjától függetlenül, az összes rosszullét elleni gyógyszer az idegrendszerre hat, ezért nem szabad mellette alkoholt fogyasztani, veszélyes berendezést működtetni.

 Balesetveszélyes helyek a vitorláson:

Fedélzet: a csörlők (ujjtörés!), kötelek (horzsolások!), csúszós fedélzet (elesés!). A legveszélyesebb balesetet az un. bum (alsó vitorlafa) okozza. A hajó hirtelen irányváltoztatásakor fejbe vághatja a figyelmetlen embert, az ütés, akár halálos is lehet.

Kajüt: a konyhai gáztűzhely őrizetlenül hagyása könnyen tüzet okozhat. A tűzoltó-készülék használatáról mindenkinek legyen ismerete.

Az óriási óceánjárók komoly veszélyt jelentenek az apró vitorlásokra. Erős hullámzás esetén, sokszor csak az utolsó pillanatban tűnnek fel, ilyenkor már alig van idő kitérni előlük.

A víz és élővilága: a tengerbe esés végzetes lehet, mivel nagyon nehéz a hullámok között megtalálni a bajba jutottat és ugyanarra a helyre visszairányítani a vitorlást. Megelőzhetők az ilyen balesetek, ha mentőmellényt és biztosítókötelet használnak.

Fürdőzés: a cápák, barrakudák, tengeri kígyók, elektromos ráják, murénák jelenthetnek veszélyt a fürdőzőkre. A nyílt tengeren az apály-dagály áramlatok hatását ismerni kell. Ne becsüljük túl saját képességeinket, csak nagyon kevesek képesek erős áramlattal szemben úszni.

Ismeretlen helyen a helyi lakosoktól kérjünk tanácsot, vagy figyeljük meg szokásaikat.

Néhány algafaj mérgeket termel. Szaporodási helyükön a víz nyálkás, habos, kékeszöld, esetenként vörös festékfoltra emlékeztet (red tide). Az általuk termelt mérgek irritálják a bőrt, máj-és idegrendszer károsítók.


A cikk oldalai:  1  2